2025 ავტორი: Howard Calhoun | [email protected]. ბოლოს შეცვლილი: 2025-01-24 13:19
ამჟამად იურიდიულ პირებს შორის ნაღდი ანგარიშსწორება ჩვეულებრივი ოპერაციაა. ის შეიძლება განხორციელდეს ორ ორგანიზაციას შორის, ინდივიდუალურ მეწარმესა და ორგანიზაციას, ინდივიდუალურ მეწარმეთა წყვილს შორის. სპეციალური ინსტრუქცია No1843-U არეგულირებს, რომ შესაძლებელია ნაღდი ფულით გადახდა თითოეულ აღნიშნულ შემთხვევაში.
მაგრამ მხოლოდ იმ შემთხვევაში, თუ თანხა არ აღემატება 100 ათას რუბლს. ამ ინსტრუქციის ავტორია რუსეთის ცენტრალური ბანკი. სხვათა შორის, ბაზრის მონაწილეთა ყურადღების მიქცევიდან ექვსი თვის შემდეგ, ცენტრალურმა ბანკმა მიიღო წერილი No190-თ. მისი დებულებები გარკვეულწილად ასწორებს აღნიშნულ მიმართულებას. წერილში საუბარია იმაზე, რომ იურიდიულ პირებს შორის ანგარიშსწორება ერთია, ხოლო ხელფასების (და სხვა ექვივალენტური გადახდების) გაცემა, ასევე ანგარიშის ფარგლებში სახსრების გაცემა (ნაღდი ფული, რა თქმა უნდა) სულ სხვაა. შესაბამისად, მაქსიმალური ლიმიტის მოთხოვნა არ ვრცელდება ბოლო წყვილზე.გარდა თანხის შეზღუდვისა, იურიდიულ პირებს შორის ნაღდი ანგარიშსწორება აღარ არის არაფერში "შეზღუდული". რომმაგალითად, დრო საერთოდ არ არის. ანუ ცენტრალური ბანკი არ მიუთითებს რა დროში უნდა დასრულდეს: ერთ საოპერაციო თუ ერთ სამუშაო დღეში. მართალია, არის ერთი პატარა, მაგრამ ძალიან მნიშვნელოვანი განმარტება.
მისი არსი მდგომარეობს იმაში, რომ გარიგების მხარეებს შორის ყველა ფულადი ტრანზაქცია უნდა განხორციელდეს ექსკლუზიურად ერთი ხელშეკრულების ფარგლებში. იმ შემთხვევაში, თუ შესრულებული სამუშაოს, მიწოდებული საქონლის ან გაწეული მომსახურების გადახდა არ არის მისი საგანი (და ხელმომწერები სხვაგვარად არ შეთანხმდნენ), მაშინ იგი ხორციელდება კონტრაგენტ-ორგანიზაციებს შორის სახსრების გადარიცხვის ზოგადი წესების შესაბამისად.გარდა ამისა, აღსანიშნავია, რომ იურიდიულ პირებს შორის ნაღდი ანგარიშსწორება შეზღუდულია არა მხოლოდ მოცულობით, არამედ ფულის დახარჯვის გზებითაც. იგივე 1843 დირექტივა აწესებს, რომ ინდივიდუალურ მეწარმეს ან ორგანიზაციას შეუძლია გამოიყენოს მოლარის მიერ მიღებული ფული სამუშაოს, მომსახურების, საქონლის შესყიდვისას (გარდა ფასიანი ქაღალდებისა) და შესაბამისი ხელშეკრულებებით სადაზღვევო კომპენსაციის გადახდისას. ასევე, მიღებული „ცოცხალი“სახსრების გამოყენება შესაძლებელია მომწოდებლებთან ანგარიშსწორების განსახორციელებლად. ამ შემთხვევაში, ჩვენ ვგულისხმობთ გადახდებს ადრე გადახდილ და დაბრუნებულ პროდუქტებზე.
დაბოლოს, კიდევ ერთი საინტერესო მომენტია. თუ იურიდიულ პირებს შორის მოხდა ნაღდი ანგარიშსწორება და ერთ-ერთმა მათგანმა მიიღო გარკვეული თანხა გაყიდული პროდუქციისთვის, შესრულებული სამუშაოსთვის, გაწეული მომსახურებისთვის.ან სადაზღვევო პრემიის სახით, მაშინ არავითარ შემთხვევაში არ უნდა იყოს ეს თანხები სესხის სახით. ამ პარტიაზე საკმაოდ მკაცრად „გამოხატა“წერილი No190-T. თუ სესხის გაცემა მაინც საჭიროა (მაგალითად, ერთ-ერთი თანამშრომლის მხარდასაჭერად მისი ცხოვრების რთულ პერიოდში), მაშინ სალაროში თანხების არსებობას მნიშვნელობა არ აქვს: სესხი სრულად უნდა გაიცეს მიმდინარეობიდან. საწარმოს ან ორგანიზაციის ანგარიშზე. სხვათა შორის, ფინანსთა სამინისტროს გეგმებში არის ნაღდი ანგარიშსწორების ოდენობის ლიმიტის შემცირება სამას ათას რუბლამდე, 2015 წლიდან. მაშინ როცა 2014 წელს მისი ზომა ექვსასი ათასი იქნება. ეს განზრახვა გავლენას მოახდენს ურთიერთობაზე ორ პიროვნებასა და ინდივიდებსა და ორგანიზაციებს შორის.
მიკუთვნება - რა არის ეს? რას ნიშნავს კუთვნილება, როდესაც საქმე ეხება ორგანიზაციებს, ვებსაიტებს ან იურიდიულ პირებს?
სიტყვა "მიკუთვნება" იშვიათად ისმის ჩვეულებრივ ყოველდღიურ მეტყველებაში, რადგან საშუალო მოქალაქეების უმეტესობას წარმოდგენა არ აქვს რას ნიშნავს. იმავდროულად, ის ძალიან ხშირად იწყებდა სრიალს საინფორმაციო გამოშვებებში, სხვადასხვა ანალიტიკურ მასალებში. მით უმეტეს, თუ ჩვენ ვსაუბრობთ რაიმე სახის თაღლითობაზე ან ოპერაციებზე, რომლებიც უბრალოდ მიუწვდომელია უბრალო ადამიანებისთვის იურიდიულ და ეკონომიკურ სფეროებში, ასევე ეკონომიკურ და ორგანიზაციულ საქმიანობაში
ორმხრივი ანგარიშსწორება ორგანიზაციებს შორის: ხელშეკრულების შედგენა, საჭირო დოკუმენტები, ფორმების ფორმები და მაგალითებით შევსების წესები
საქმიან სუბიექტებს შორის საანგარიშსწორებო ტრანზაქციები (გადარიცხვა და ანგარიშსწორება) საკმაოდ გავრცელებულია ბიზნეს პრაქტიკაში. ამ ოპერაციების შედეგია სამოქალაქო ურთიერთობებში მონაწილეთა ორმხრივი უფლებებისა და მოვალეობების შეწყვეტა
რა არის ნაღდი ანგარიშსწორება ადგილზე მიტანისას
ნაღდი ანგარიშსწორება არის საკმაოდ გავრცელებული გადახდის ფორმა გამყიდველებთან მყიდველების უმეტესობისთვის. ამ ტიპის გადახდის პოპულარობა აიხსნება ონლაინ მაღაზიების მიმართ მოსახლეობის უნდობლობითა და მოტყუების შიშით. მართლაც, დღეს გლობალურ ქსელში იმდენი თაღლითია, რომ ადამიანებს უჩნდებათ სურვილი, რომ უსაფრთხოდ ითამაშონ
ნაღდი ანგარიშსწორება არის მოხერხებულობა და სარგებელი ერთ ბოთლში
ონლაინ ყიდვისას შეგხვედრიათ უჩვეულო ტერმინი „ნაღდი ფული მიტანისას“? სინამდვილეში, ნაღდი ანგარიშსწორება არის ონლაინ შეკვეთილი საქონლის გადახდის ერთ-ერთი ყველაზე უსაფრთხო და მომგებიანი მეთოდი. გინდა იცოდე რატომ? მაშინ ეს სტატია თქვენთვისაა
რას ნიშნავს ნაღდი ანგარიშსწორება მიტანისას და რამდენად პოპულარულია ამჟამად გადახდის ეს ფორმა
შეგიძლიათ გადაიხადოთ ონლაინ შეძენილი საქონელი ნაღდი ანგარიშსწორებით. Როგორ? ჯერ განვსაზღვროთ რას ნიშნავს ნაღდი ანგარიშსწორება