2025 ავტორი: Howard Calhoun | [email protected]. ბოლოს შეცვლილი: 2025-01-24 13:19
2013 წლიდან, არამატერიალური აქტივების ღირებულება (არამატერიალური აქტივები) აღარ მოქმედებს გამარტივებული საგადასახადო სისტემის შემდგომი გამოყენების შესაძლებლობაზე (გამარტივებული საგადასახადო სისტემა), მაშინ როდესაც ძირითადი აქტივების ღირებულება კვლავ მნიშვნელოვანია. და ეს არ უნდა იყოს 100 მილიონ რუბლზე მეტი.
თუ ორგანიზაცია გადაწყვეტს დაბეგვრის ობიექტის შეცვლას, მაშინ, საკანონმდებლო ცვლილებების თანახმად, ეს შეიძლება გაკეთდეს არაუგვიანეს 31 დეკემბრისა. ანუ, თუ თქვენ იყენებთ შემოსავლის გამარტივებულ საგადასახადო სისტემას და გადაწყვეტთ, რომ შემოსავალ-დანახარჯების საგადასახადო სისტემა უფრო შესაფერისია თქვენთვის, მაშინ თქვენ უნდა აცნობოთ IFTS-ს ობიექტის ცვლილების შესახებ 2013 წლის 31 დეკემბრამდე. შერჩეული ობიექტის შეცვლა შეუძლებელი იქნება ამ სპეციალურ საგადასახადო რეჟიმზე გადასვლის შესახებ შეტყობინების წარდგენის შემდეგ, მაგრამ იმ წლის დაწყებამდე, საიდანაც გამოიყენებთ ამ სპეციალურ რეჟიმს. მაგალითად, ორგანიზაციამ შეიტანა განცხადება 2013 წლიდან შემოსავალ-სახარჯთა გამარტივებულ საგადასახადო სისტემაზე გადასვლის შესახებ. თუ მოგვიანებით გადაიფიქრეს და გადაწყვიტეს გამოიყენონ USN სხვა ობიექტით 2013 წელს, ვერაფერს გააკეთებენ - და მთელი 2013 მოუწევს მუშაობა გამარტივებულ შემოსავალ-სახარჯთა სისტემაზე. დაბეგვრის ობიექტის შეცვლა მხოლოდ 2014 წლიდან იქნება შესაძლებელი.
ახლა ორგანიზაციები რომგამოიყენონ ეს სპეციალური საგადასახადო რეჟიმი, თავისუფლდებიან ვალუტის ღირებულებისა და ვალდებულებების გადაფასების შედეგად წარმოქმნილი სავალუტო სხვაობების გათვალისწინების აუცილებლობისგან. ზოგადად, ეს სიახლე მათთვის არაფერს შეცვლის: ნაღდი ფულის მეთოდი, რომელსაც ისინი იყენებენ, პრინციპში გამორიცხავს ასეთი შემოსავლებისა და ხარჯების გამოჩენას, თუმცა ფინანსთა სამინისტრო მოითხოვს, რომ დადებითი განსხვავებები გათვალისწინებულ იქნეს საგადასახადო მიზნებისთვის, ხოლო უარყოფითი განსხვავებები არის შეტანილია საგადასახადო კოდექსის ხარჯების ნუსხაში.
2013 წლამდე არსებობდა დებულება, რომლის მიხედვითაც, სავალდებულო დაზღვევაში გადახდილი შენატანები ამცირებენ გადასახადს ან წინასწარ გადასახადს პერიოდისთვის იმავე პერიოდისთვის გამოთვლილი თანხების ფარგლებში. ფინანსთა სამინისტროსა და ფედერალურ საგადასახადო სამსახურს ეს ნორმა სხვანაირად ესმოდათ. ფინანსთა სამინისტროს თვალსაზრისით, გამარტივებული გადასახადი ამცირებს იმავე პერიოდში გადახდილი შენატანების ოდენობას, განურჩევლად იმისა, თუ როდის იქნება ისინი დარიცხული. ფედერალური საგადასახადო სამსახური მიიჩნევს, რომ გადასახადი მცირდება მხოლოდ იმ შენატანების ოდენობით, რომლებიც დარიცხულია იმავე კვარტალში და გადახდილია გამარტივებული საგადასახადო დეკლარაციის წარდგენის დღეს. მიმდინარე წლიდან საგადასახადო კოდექსში არის კონკრეტული მითითება, რომ მცირე ბიზნესის გადასახადები მცირდება მოცემულ პერიოდში გადახდილი შენატანების ოდენობით, გამოთვლილი თანხების ფარგლებში. ანუ ფინანსთა სამინისტროს თვალსაზრისი დაფიქსირებულია რუსეთის ფედერაციის საგადასახადო კოდექსში..
ამ სტატიაში ასევე პირდაპირ არის ნათქვამი, რომ გამარტივებული საგადასახადო სისტემის მიხედვით გადასახადი შეიძლება შემცირდეს მხოლოდ დამსაქმებლის ხარჯზე ავადმყოფობის შვებულების პირველი 3 დღის განმავლობაში გადახდილი ავადმყოფობის შემწეობის ოდენობით. ადრე საგადასახადო კოდექსში ასეთი მითითება არ არსებობდა და, შესაბამისად, ბევრ "მომგებიან" გამარტივებულ ადამიანს ჰქონდა ბუნებრივი კითხვა: შესაძლებელია თუ არა.შემცირდეს გადასახადი სოციალური დაზღვევის ფონდის ხარჯზე გადახდილ შეღავათებზე? რაზეც ფინანსთა სამინისტრო ყოველთვის პასუხობდა: „არა, არ შეიძლება“. ახლა კანონმდებელმა თანამდებობის პირების თანამდებობა კოდექსში პირდაპირ ჩაიწერა. გარდა ამისა, თუ პირადი დაზღვევის კონტრაქტები დაიდო ორგანიზაციის თანამშრომლებისთვის, რომელიც იყენებს სპეციალურ საგადასახადო რეჟიმს, გადასახადები, რომლებისთვისაც ფინანსდება ავადმყოფობის შეღავათები, ინვალიდობის შეღავათები, მხედველობაში მიიღება მხოლოდ იმ ოდენობით, რომელიც არ ფარავს ამ გადასახადებს. კონტრაქტები.
თავის მხრივ, 2013 წლიდან ამ ხელშეკრულებებით გათვალისწინებული გადახდები ასევე შეამცირებს გადასახადის ოდენობას "მომგებიანი" გამარტივებული საგადასახადო სისტემით. მართალია, მხოლოდ იმ შემთხვევაში, თუ მათზე დაზღვევის გადახდა არ აღემატება სახელმწიფო სარგებელის ოდენობას. ამავდროულად, როგორც ადრე, გამარტივებული საგადასახადო სისტემის მიხედვით გადასახადი არ შეიძლება შემცირდეს ყველა ამ გადასახადზე 50%-ზე მეტით..
2013 წელს, ეს სპეციალური საგადასახადო რეჟიმი კვლავ შეიძლება გამოყენებულ იქნას, თუ შემოსავლის ოდენობა არ აღემატება 60 მილიონ რუბლს. უფრო მეტიც, თუ 2013 წლიდან „გამარტივებული“სისტემა შერწყმულია საპატენტო სისტემასთან, მაშინ ლიმიტის დადგენისას აუცილებელია ორივე საგადასახადო რეჟიმით მიღებული შემოსავლის გათვალისწინება. 2014 წლიდან გამარტივებული საგადასახადო სისტემის გამოყენების შემოსავლის ლიმიტი დეფლატორის კოეფიციენტით უნდა იყოს ინდექსირებული. კოეფიციენტის მნიშვნელობა და ინდექსაციის რიგი იგივეა რაც გამარტივებულ საგადასახადო სისტემაზე გადასვლის ორმოცდახუთმილიონიანი ლიმიტისთვის.
ქ. რუსეთის ფედერაციის საგადასახადო კოდექსის 346: გამარტივებული საგადასახადო სისტემა
გამარტივებული საგადასახადო სისტემა ითვლება მოთხოვნად რეჟიმად ბევრი მეწარმისა და კომპანიისთვის. სტატიაში აღწერილია, თუ რა სახის გამარტივებული საგადასახადო სისტემაა ხელმისაწვდომი, როგორ ხდება გადასახადის სწორად გამოთვლა, რა ანგარიშების წარდგენა და ასევე აღწერილია ამ სისტემის სხვა რეჟიმებთან კომბინირების წესები
გამარტივებული საგადასახადო სისტემა. ფსონების სისტემა და მახასიათებლები
განაკვეთების სისტემა ინდივიდუალური მეწარმეებისთვის გამარტივებული საგადასახადო სისტემის ფარგლებში. როგორ გამოვთვალოთ გადასახადის ოდენობა და რა ხარჯები არ არის გათვალისწინებული „შემოსავლის მინუს ხარჯების“სისტემის გაანგარიშებისას
გამარტივებული საგადასახადო სისტემა (STS): შემოსავალი, ხარჯები და მახასიათებლები
ბევრი მეწარმე ან კომპანიის აღმასრულებელი საგადასახადო რეჟიმის არჩევისას ირჩევს USN "შემოსავლის" ან "შემოსავლის მინუს ხარჯებს". სტატიაში აღწერილია ამ რეჟიმების ძირითადი ნიუანსი, გადასახადების გამოთვლის წესები და დეკლარაციის წარდგენის ვადები
მინიმალური გადასახადი გამარტივებული საგადასახადო სისტემის ფარგლებში (გამარტივებული საგადასახადო სისტემა)
ყველა დამწყები მეწარმე, რომელმაც აირჩია გამარტივებული საგადასახადო სისტემა, წინაშე დგას ისეთი კონცეფცია, როგორიცაა მინიმალური გადასახადი. და ყველამ არ იცის რა იმალება მის უკან. ამიტომ, ახლა ეს თემა დეტალურად იქნება განხილული და იქნება პასუხები ყველა შესაბამის კითხვაზე, რომელიც მეწარმეებს ეხება
გამარტივებული საგადასახადო სისტემა შპს-სთვის. საგადასახადო კანონი
ამჟამად, ყველა მეწარმისთვის შპს-ებისთვის დაბეგვრის სახეები საკმაოდ რთული საკითხია. ამ მხრივ, თქვენ უნდა გააკეთოთ სწორი არჩევანი. როგორ არ უნდა მოინდომონ მეწარმეებს საგადასახადო სამსახურში დარეგისტრირება, მათ მოუწევთ ამის გაკეთება და ყოველთვიური გადასახადის გადახდა. თქვენ არ შეგიძლიათ ამის გარეშე, თუ არ გსურთ პასუხისმგებლობის აღება მოქმედი კანონმდებლობის შესაბამისად