2025 ავტორი: Howard Calhoun | [email protected]. ბოლოს შეცვლილი: 2025-01-24 13:19
მსოფლიო ეკონომიკაში ბოლოდროინდელი ცვლილებები აჩვენებს სახელმწიფოების მზარდ დამოკიდებულებას ფინანსური და საკრედიტო სფეროს ფუნქციონირებაზე. ყოველწლიურად საგრძნობლად იზრდება ბიზნესის, სახელმწიფოსა და მომხმარებლების ინტერესების დაფინანსების მოცულობა და საბანკო სისტემა არსებობს ამ საჭიროებების დასაკმაყოფილებლად.
რა არის ბანკი
ბანკები ნებისმიერი ეკონომიკის არსებითი ელემენტია, იქნება ეს გლობალური, ეროვნული თუ რეგიონული. საბანკო სექტორი აკავშირებს ინდივიდებს, ბიზნესს, სახელმწიფოს და სხვა ფინანსურ მონაწილეებს.
ბანკი არის ფინანსური და საკრედიტო დაწესებულება, რომელიც ახორციელებს ნაღდი ფულის, ფასიანი ქაღალდების, ლითონებისა და სახელშეკრულებო ვალდებულებებს, რომელთა საგანია ნაღდი ფული ან სხვა ფინანსური ინსტრუმენტები, როგორიცაა ასიგნაციის ხელშეკრულება..
არსებობს, ფართო გაგებით, 2 ტიპის ბანკი:
- ცენტრალური ბანკი არის სახელმწიფო დაწესებულება, რომელიც განცალკევებულია სხვა ორგანოებისგან, პასუხისმგებელია ფინანსურ და მონეტარული პოლიტიკაზე, ზედამხედველობას უწევს ფინანსურ ინსტიტუტებს, გამოსცემს ფულს და სახელმწიფო ფასიან ქაღალდებს, აძლევს სესხებს კომერციულ ობიექტებს.ბანკები. საბანკო სექტორი ცენტრალური ბანკის ზედამხედველობის ქვეშ იმყოფება.
- კომერციული ბანკი - კერძო ან საჯარო დაწესებულება, რომელიც შექმნილია საბანკო ოპერაციებით მოგების მიღების მიზნით.
მოთხოვნები ბანკებისთვის
ბანკის დაარსების სამართლებრივი საფუძველია კანონი „საბანკო საქმიანობის შესახებ“, რომელიც ითვალისწინებს აუცილებელ მოთხოვნებს ლიცენზიის მისაღებად:
- სააქციო კაპიტალი - 18,000,000;
- დოკუმენტების სია;
- დამფუძნებლების "სუფთა" ბიზნესი და საგადასახადო ისტორია;
- რისკებისა და კაპიტალის მართვის სისტემის და შიდა აუდიტის სისტემის ხელმისაწვდომობა.
აღსანიშნავია, რომ კანონის მოთხოვნების შეუსრულებლობა იწვევს ცენტრალური ბანკის დასაბუთებულ უარს ლიცენზიის გაცემაზე. ასევე, თუ იურიდიული პირი ახორციელებს საბანკო ოპერაციებს შესაბამისი ლიცენზიის გარეშე, მას შეიძლება ჩამოერთვას ამგვარი საქმიანობის შედეგად მიღებული ყველა მოგება და აიძულოს გადაიხადოს ჯარიმა მისი ოდენობის ორმაგი ოდენობით ფედერალური ბიუჯეტის სასარგებლოდ.
საბანკო სექტორი ასევე იმყოფება ავტორიტეტული სარეიტინგო სააგენტოების ზედამხედველობის ქვეშ, როგორიცაა Fitch Rating, S&P, Moody's და ა.შ. მათი შეფასება განსაზღვრავს საკრედიტო დაწესებულების სანდოობას და სტაბილურობას მომდევნო რამდენიმე წლის განმავლობაში, მაღალი რეიტინგი ზრდის მიმზიდველობას. ბანკის სხვა ფინანსურ ინსტიტუტებთან შედარებით მეანაბრეებს შორის.
საბანკო მომსახურება
საბანკო ოპერაციების მთლიანობა ძალიან ვრცელია,ბანკების უმეტესობა უპირატესობას მხოლოდ მათ ნაწილს ანიჭებს, ამიტომ კლასიფიკაცია საქმიანობის ტიპის მიხედვით სამართლიანია:
- უნივერსალური ბანკები. ისინი თითქმის ყველა ტიპის საბანკო საქმიანობით არიან დაკავებულნი, მაგალითად, Sberbank, VTB24.
- საინვესტიციო ბანკები. ისინი ეწევიან ინვესტიციებს და სპეკულაციას ფინანსურ ბაზრებზე, მაგალითად, BCS, FINNAM.
- ინდუსტრიული ბანკები. ისინი ძირითადად დაკავებულნი არიან დაკრედიტებით და ბიზნეს სერვისებით, მაგალითად, როსელხოზბანკი, პრომსტროიბანკი.
- სპეციალიზებული ბანკები. ისინი ასრულებენ საბანკო ვალდებულებების ვიწრო ჩამონათვალს ან აქვთ არასტანდარტული მომსახურების სისტემა, მაგალითად, Gazprombank, Tinkoff..
საბანკო სექტორი მოიცავს საბანკო ოპერაციების შემდეგ ტიპებს:
- სესხება.
- დეპოზიტარის შენახვა.
- ტრანზაქციის სერვისი.
- ბროკერის მომსახურება.
- ინვესტიციები.
- ვალუტის გადაცვლა.
- ძვირფასი ლითონების განთავსება.
- ლიზინგის ტრანზაქციები.
- ფინანსური აქტივების ნდობის მართვა.
საბანკო საქმიანობის საკანონმდებლო რეგულირება: შესაძლებლობები და შეზღუდვები
საფინანსო და საბანკო სექტორი საკანონმდებლო და ფინანსური რეგულირების ქვეშ იმყოფება. კანონის თვალსაზრისით, ბანკებს ექვემდებარება საბანკო საქმიანობის მარეგულირებელი საკანონმდებლო აქტები. რუსეთში მთავარია ფედერალური კანონი "საბანკო საქმიანობის შესახებ" და, მაგალითად, რეგულირდება ურთიერთობა მსესხებელსა და ბანკს შორის.სამოქალაქო კოდექსის დებულებები.
რაც შეეხება ფინანსურ რეგულირებას, ის მოიცავს ცენტრალური ბანკის მიერ კომერციული ბანკების ზედამხედველობას. გასცემს და აუქმებს ლიცენზიებს, ამოწმებს ბანკის ფინანსურ მდგომარეობას, კერძოდ აკონტროლებს ლიკვიდურობის საკმარისობას, ოპერაციების გამჭვირვალობას, სარეზერვო სახსრების დონეს ბალანსზე, ადგენს ბუღალტრული აღრიცხვის სტანდარტებს და ა.შ.
რუსეთის კანონმდებლობა ითვალისწინებს ფიზიკური პირების დეპოზიტების დაზღვევას ბანკის ლიცენზიის გაუქმების შემთხვევაში, თანხა შეადგენს 1,400,000 რუბლს, ხოლო ლიცენზიის გაუქმების დროს დაგროვილი ანაბრის პროცენტი ასევე ექვემდებარება დაზღვევას. იურიდიული პირებისთვის კანონის ეს დებულება ძალადაკარგულია.
საბანკო დაზღვევა: კონცეფცია, სამართლებრივი ჩარჩო, სახეები, პერსპექტივები. საბანკო დაზღვევა რუსეთში
საბანკო დაზღვევა რუსეთში არის სფერო, რომელმაც განვითარება შედარებით ცოტა ხნის წინ დაიწყო. ორ ინდუსტრიას შორის თანამშრომლობა არის ნაბიჯი ქვეყნის ეკონომიკის გაუმჯობესებისკენ
საბანკო დეპოზიტები. ფიზიკური პირების საბანკო დეპოზიტები
ნამდვილად არის საბანკო სერვისების დიდი არჩევანი. ამ სტატიაში ვისაუბრებთ დეპოზიტებზე, მათ ტიპებზე და იმაზე, თუ როგორ არ გამოთვალოთ არასწორად და აირჩიოთ სწორი ბანკი, რომელიც იქნება თქვენი საიმედო ფინანსური პარტნიორი
ცვლის მუშაობის მეთოდი - რა არის ეს? შრომის კოდექსი, რეგულაცია რუსეთში ცვლაში მუშაობის შესახებ
ცვლილებში მუშაობა ტრადიციულად პოპულარულია რუსეთში. რა თავისებურებები აქვს მის სამართლებრივ რეგულირებას? რა შეღავათებს ითვალისწინებს შრომის კოდექსი?
PBU 4/99 "ორგანიზაციის სააღრიცხვო ანგარიშგება": შემადგენლობა, შინაარსი, რეგულაცია და წესრიგი
PBU 4/99 არის ერთ-ერთი მთავარი რეგულაცია, რომელიც არეგულირებს ბუღალტრული აღრიცხვის ანგარიშგებას რუსულ საწარმოებში. რა არის მისი ძირითადი დებულებები? რა მოთხოვნებს ადგენს ეს ნორმატიული აქტი ფინანსური ანგარიშგების მიმართ?
საჯარო და არასაჯარო კომპანიები: კანონი და რეგულაცია
კორპორაციული სამართლის რეფორმასთან დაკავშირებით შეიცვალა ბიზნეს სუბიექტების კლასიფიკაცია, რომელიც არსებობის საკმაოდ ხანგრძლივი პერიოდის განმავლობაში გახდა ცნობილი. ახლა არ არსებობს OJSC და CJSC. ისინი შეცვალეს საჯარო და არასაჯარო ბიზნეს კომპანიებმა. მოდით შევხედოთ ცვლილებებს უფრო დეტალურად