2025 ავტორი: Howard Calhoun | [email protected]. ბოლოს შეცვლილი: 2025-01-24 13:19
დაწყებული მიმოხილვების შესწავლა ბანკ "ფინანსთა და კრედიტის" შესახებ, ღირს ცოტა ფონზე დავიწყოთ. ფინანსურმა ინსტიტუტმა არსებობა 1990 წლის 19 ივნისს დაიწყო. თავდაპირველად, დაწესებულება ოფიციალურად დარეგისტრირდა სსრკ სახელმწიფო ბანკის მიერ, როგორც უკრაინის კომერციული ბანკი ბიზნეს თანამშრომლობისთვის. ხუთი წლის შემდეგ, 1995 წლის 13 ოქტომბერს, ინსტიტუტმა შეიძინა დღევანდელი სახელი და გახდა კომერციული ბანკი "ფინანსები და კრედიტი"..
აქტივობის ისტორია
2006 წელს ბანკის საწესდებო კაპიტალი ორ მილიარდ გრივნას უდრიდა. 2007 წელს ორგანიზაციამ შეიძინა საკუთრების ახალი ფორმა და გახდა შეზღუდული პასუხისმგებლობის საზოგადოება. 2011 წლის ივლისში გადაწყდა ფინანსური ინსტიტუტის საწესდებო კაპიტალის გაზრდა 200 მილიონი UAH. 2009 წელს დაწესებულებას ჰქონდა სააქციო საზოგადოების სტატუსი და მისი ხელმძღვანელი იყო ვოლოდიმირ ხლივნიუკი, რომელიც ცნობილი იყო, როგორც უკრაინის საბანკო სექტორის წამყვანი ტოპ მენეჯერი..
არსებობის ხანგრძლივი ისტორიის მანძილზე მიმოხილვები ბანკ "ფინანსები და კრედიტის" შესახებკარგი შთაბეჭდილება დატოვა დაწესებულებაზე, რადგან ის რეგულარულად ასრულებდა დაკისრებულ ვალდებულებებს. ამის შესანიშნავი დადასტურებაა საკრედიტო რეიტინგის სააგენტოს 2011 წლის რეიტინგი, რომელმაც ინსტიტუტს მიანიჭა uaBBB საინვესტიციო დონის დონე. პროგნოზი სტაბილური იყო. 2012 წლის თებერვლისთვის ინსტიტუტის აქტივებმა შეადგინა 22,877,292 მილიარდი UAH..
შესანიშნავი ისტორია და მონაწილეობა მსოფლიო ასოციაციებში
ჯერ კიდევ 2014 წლის შუა რიცხვებში ფინანსური ინსტიტუტი „ფინანსები და კრედიტი“შეიძლება იამაყოს თავისი ბრწყინვალე რეპუტაციით. პარტნიორი ბანკები მხარს უჭერდნენ კოლეგას, რადგან ის შესანიშნავად, რაც მთავარია, პროფესიონალურად და სისტემატურად ასრულებდა დაკისრებულ ვალდებულებებს. მომსახურებას უწევდა ფიზიკურ და იურიდიულ პირებს, ის იყო უკრაინის ბანკების ასოციაციის წევრი და იყო უკრაინის საფონდო ბირჟის, PFTS და კიევის საბანკო კავშირის წევრი..
იყო წევრობა ისეთ ცნობილ საერთაშორისო სისტემებში, როგორიცაა VISA International და MasterCard International, Western Union, PARD და AVERS. მარეგულირებელი კაპიტალის მოცულობით დაწესებულება ბანკების პირველ ჯგუფს განეკუთვნებოდა. ინსტიტუტის აქციონერები, როგორც ადრე, ისე ახლა, არიან შპს ასკანია (45,92% აქციები) და PJSC F&C Re alty (41,58% აქციები). მთავარი ბენეფიციარი უკრაინელი ბიზნესმენი და დეპუტატი კონსტანტინე ვალენტინოვიჩ ჟევაგოა.
ფინანსური ატმოსფერო ბანკში
მიუხედავად იმისა, რომ ფინანსური ინსტიტუტი აგრძელებს მუშაობას, მიმოხილვები ბანკ "ფინანსთა და კრედიტის" შესახებ, რომლებიც სულ უფრო ხშირად გვხვდება უარყოფითი კონოტაციით,მიუთითეთ საპირისპირო სიტუაცია. ორგანიზაციის ფინანსური მაჩვენებლების შესაბამისად 2015 წლის მარტის მდგომარეობით, მისი აქტივები უდრის 41,470,386 UAH. ვალდებულებების მოცულობა 39,183,614 გრივნაა, ხოლო სააქციო კაპიტალი შეჩერებულია 2,286,773 გრივნაზე. მხოლოდ წმინდა მოგების მოცულობა გვაფიქრებინებს, რომელიც, ბოლო ინფორმაციით, მინუს 715 777 UAH შეადგინა..
უბედურების პირველი მაცნე
პირველი მიმოხილვები ბანკ "ფინანსებისა და კრედიტის" შესახებ, რომელიც მოიცავდა ინფორმაციას ფინანსური ინსტიტუტის მიერ სადეპოზიტო ხელშეკრულებებით ნაკისრი ვალდებულებების შესრულებაზე უარის თქმის შესახებ, გამოჩნდა 2015 წლის დასაწყისში. ბანკის კლიენტებს მაშინვე მკვეთრი რეაქცია არ მოუხდენიათ შექმნილ ვითარებაზე და დებდნენ ფსონს, რომ დოლარი, რომელიც იმ დროს მკვეთრად გაიზარდა, აიძულა ფინანსური სექტორის მრავალი ორგანიზაცია გადაეხედათ თავიანთი პოლიტიკა.
2015 წლის თებერვლისთვის ბანკის მუშაობით უკმაყოფილო ადამიანების რიცხვი ათეულობით ან თუნდაც ასჯერ გაიზარდა. ცალკეული შემთხვევები სისტემურ ფენომენად იქცა. თუ თავდაპირველად ხალხი ამბობდა, რომ ბანკი უბრალოდ აჭიანურებს დეპოზიტების გადახდას რამდენიმე თვით ან გვთავაზობს ხელსაყრელ პირობებს, დღეს გადახდები უბრალოდ გაყინულია და ფინანსური ინსტიტუტის თანამშრომლები ამბობენ, რომ ნაღდი ფული არ არის.
რა არის სიტუაციის სირთულე?
არავის საიდუმლო არ არის, რომ უკრაინის ბევრ ფინანსურ ინსტიტუტს მსოფლიოში არსებული ეკონომიკური ვითარების გამო გარკვეული პრობლემები შეექმნა. ზოგიერთმა მათგანმა ოფიციალურად გამოაცხადა გაკოტრება, ზოგმა კიუბრალოდ დაკარგა ლიცენზია. განსახილველ ვითარებასთან დაკავშირებით შეგვიძლია ვთქვათ, რომ ბანკ „ფინანსთა და კრედიტის“ფილიალები ქვეყნის მასშტაბით ნაწილობრივ დაიხურა. რუსეთთან კონფლიქტის შედეგად ფინანსურმა ინსტიტუტმა დაკარგა საკმაოდ დიდი თანხები მოსკოვისა და მოსკოვის რეგიონის ინვესტორებთან პარტნიორობის გაფუჭების გამო..
შეიტანა წვლილი შექმნილ ვითარებაში კაპიტალის დიდმა გადინებამ კლიენტებს შორის პანიკის გამო, რომლებიც ცდილობდნენ რაც შეიძლება სწრაფად გაეტანათ თანხები ორგანიზაციიდან. ამ დროისთვის ბანკი, მართალია, ვალდებულებებს მინიმალური ოდენობით არ ასრულებს, მაგრამ მისი მენეჯმენტი აცხადებს, რომ სიტუაცია მალე დასტაბილურდება. და NBU არ ჩქარობს ორგანიზაციაში კურატორის გაგზავნას, რადგან ის ფინანსურად უჭერს მხარს დაწესებულებას.
მიტინგები და მასობრივი უკმაყოფილება
ბანკ „ფინანსთა და კრედიტის“გაკოტრება, მისი მრავალი კლიენტის აზრით, შორს არ არის. ხალხის საკმაოდ დიდი პროცენტი ამბობს, რომ ლიკვიდაციის პროცედურის დაწყებამდე რჩება ექვსი თვიდან ერთ წლამდე. დაწესებულების ბენეფიციარი და უკრაინელი დეპუტატი ჟევაგო ღიად აცხადებს, რომ ფინანსურ ინსტიტუტს არანაირი პრობლემა არ აქვს და შეუქცევადი შედეგების საფრთხე არ არსებობს. რა რჩება გასაკეთებელი უკმაყოფილო მომხმარებლებისთვის, საიდუმლო რჩება. იკრიბებიან და აწყობენ აქციებსა და საპროტესტო აქციებს ადამიანები, რომლებსაც არ უნახავთ მათი წვლილი შეთანხმებით დადგენილ ვადებში. ღონისძიებები მედიის ჩართულობით იმართება არა მხოლოდ კიევის NBU-სთან, არამედ მთელ უკრაინაში.
უპრეცედენტო უხეშობა
გარდა იმისა, რომ ბანკ „ფინანსთა და კრედიტის“ყველა ანაბარი გაყინული და მფლობელებისთვის მიუწვდომელი იყო, ბევრი საუბრობს ორგანიზაციის თანამშრომლების უხეშობაზე. სისტემატურია ცნობები, რომ ფილიალები ვერ გასცემენ ზუსტ პასუხს გადახდებთან დაკავშირებულ არცერთ კითხვაზე. არსებობს მტკიცებულება ზედაპირული მოპყრობის შესახებ იმ ადამიანების მიმართ, რომლებიც ცდილობენ დაიბრუნონ ლეგიტიმური დეპოზიტები. მრავალი მიმოხილვის თანახმად, მომხმარებლების სრული უგულებელყოფა არ არის ყველაზე უარესი.
ტრანსფერები ვერ ხერხდება
გარდა იმისა, რომ NBU-მ ჯერ ოფიციალურად არ აღიარა ფინანსთა და საკრედიტო ბანკის გაკოტრება და არ შემოიღო დროებითი ადმინისტრირება, რათა ამ გზით მოგვარდეს სიტუაცია მეანაბრეებთან, კლიენტების თქმით, ინსტიტუტის უკან ჯერ კიდევ არის გარკვეული ცოდვები. ასე რომ, ათზე მეტი მოტყუებული მოქალაქის თქმით, რომლებიც თავიანთ მიმოხილვებს ტოვებენ ინტერნეტში, ბანკი იღებს სავალუტო გადარიცხვებს, მაგრამ არ ახორციელებს მათ. ზოგიერთი კლიენტი ამტკიცებს, რომ ისეთი ინსტიტუტი, როგორიცაა საფინანსო და საკრედიტო ბანკი, არაკეთილსინდისიერია. ბიზნესპარტნიორებზე გადარიცხვები გაცემული იყო, თუმცა თანხა რატომღაც ადრესატამდე არ მივიდა. უფრო მეტიც, ისინი არასოდეს დაუბრუნებიათ მფლობელს. შედეგად, მომგებიანი უცხოელი პარტნიორების დაკარგვა და ზარალი მათ ბიზნესში.
რა ხდება ინტერნეტბანკთან?
როგორც უკრაინის სხვა მსხვილ ფინანსურ დაწესებულებაში, შპს-ს ფარგლებში ფუნქციონირებდა ინტერნეტბანკი „ფინანსები და კრედიტი“. ადრე ეს იყო მოსახერხებელი ინსტრუმენტი თითოეული კლიენტის ფინანსური ნაკადების გასანაწილებლად. ფულის გარიგება,პროექტის ფარგლებში შესაძლებელი იყო კომუნალური გადასახადების გადახდა, ანგარიშების სტატუსის თვალყურის დევნება და მრავალი სხვა. დღეს ყველაფერი მკვეთრად შეიცვალა და სერვისის შესახებ პოზიტიურმა გამოხმაურებამ მთლიანად ჩაანაცვლა მომხმარებლების აღშფოთება.
თუ მრავალრიცხოვან კომენტარებს დაუჯერებთ, ინტერნეტბანკი "ფინანსები და კრედიტი" დღეს თითქმის მთლიანად არ მუშაობს. თუ თქვენ მოახერხებთ თქვენს პირად ანგარიშში შესვლას, მაშინ ეს ხდება განმეორებითი მცდელობის შემდეგ. ხალხი ამბობს, რომ დღეს ეს სერვისი აბსოლუტურად გამოუსადეგარია, რადგან ყველა ფუნქციონალი არ მუშაობს. მომხმარებლები წერენ, რომ ბარათებზე ბალანსს ინტერნეტ სერვისის საშუალებითაც კი ვერ ამოწმებენ, რადგან მათზე ინფორმაცია არ არის ნაჩვენები.
რაზე საუბრობს ჟევაგო და რამდენად შეესაბამება სიმართლეს?
ჟევაგოს ოფიციალური გამოსვლებიდან ცნობილი გახდა, რომ ფინანსთა და საკრედიტო ბანკის პოზიცია ახლა დამაკმაყოფილებელია. ის ღიად აცხადებს, რომ პრობლემებზე საუბარი არ შეიძლება, პირიქით, ფინანსური ინსტიტუტი წარმატებით ვითარდება. მთავარი აქციონერი ამტკიცებს, რომ ორგანიზაცია დღეს ემსახურება ინდუსტრიის ფლაგმანების დიდ რაოდენობას, რომლებიც მუდმივად ზრდის თავიანთი წარმოების მოცულობას. ეს ეკონომიკური საფუძველი ხდება იმპულსი მომავალში განვითარებისთვის.
"ფინანსები და კრედიტი" ბანკის მფლობელი ღიად ამბობს, რომ ფინანსური ინსტიტუტი თანმიმდევრულად გასცემს დეპოზიტებს თავის მომხმარებლებს, იმ შეზღუდვების გათვალისწინებით, რაც NBU-მ შემოიღო. რამდენად შეესაბამება დეპუტატ ჟევაგოს მიერ აღწერილი ინფორმაცია სიმართლეს, ძნელია ვიმსჯელოთპრობლემურია, როგორც მრავალ მიმოხილვაში, მომხმარებლები აღშფოთებით მოწმობენ საპირისპიროს. უფრო მეტიც, ზოგიერთი მედიიდან გაჟონა ინფორმაცია, რომ დეპუტატის ბიზნესი ისე კარგად არ მიდის, როგორც ის ამბობს. Ferrexpo-ს აუდიტის ანგარიშის მიხედვით, ობლიგაციების მფლობელებმა მიიღეს ვალის რესტრუქტურიზაციის წინადადება. ეს მხოლოდ უკრაინელი ოლიგარქის მიერ დეფოლტის მაღალ ალბათობაზე მიუთითებს.
რეფინანსირებაც კი არ შველის
გავრცელებულია ინფორმაცია იმის შესახებ, რომ ბანკების პარტნიორებმა მიატოვეს ინსტიტუტი "ფინანსები და კრედიტი" პირველი პრობლემების გამოჩენისთანავე. გარკვეული სირთულეებიც წარმოიშვა NBU-დან რეფინანსირების მცდელობისას. ლიკვიდურობის პრობლემები, რომელიც წარმოიშვა 2014 წლის დეკემბრიდან 2015 წლის იანვრამდე პერიოდში, დაუყოვნებლივ არ მოგვარებულა. პირველი დახმარება ბანკს გონტარევას განყოფილებიდან მხოლოდ თებერვლის შუა რიცხვებში გაუწია 700 მილიონი გრივნის ოდენობით. 2015 წლის მარტში მიიღეს ინფორმაცია მომდევნო რეფინანსირების შესახებ 276 მილიონი UAH, ცოტა მოგვიანებით კი - 750 მილიონი UAH.
კაპიტალის განმეორებითმა ინექციებმა არ მოიტანა მოსალოდნელი ეფექტი სახსრების დიდი გადინების გამო. სადეპოზიტო პორტფელი, პირველი პრობლემების გაჩენის მომენტიდან და NBU-დან პირველ სტაბილიზაციის სესხამდე, შემცირდა 18,5 მილიარდი გრივნით, ხოლო ივნისის ბოლოს კიდევ 16,5 მილიარდი გრივნა დატოვა ფინანსური ინსტიტუტი. ჟურნალ Forbes-ის მიერ მოწოდებული ინფორმაციის თანახმად, ივნისის ბოლოს მეანაბრეებმა მოახერხეს ბანკის წინააღმდეგ 400-მდე სარჩელის მოგება.რომლის მიხედვითაც იგი იღებს ვალდებულებას გადაუხადოს თანხები თავის კლიენტებს.
მოვლენების მოულოდნელი შემობრუნება და შეჯამება
მიუხედავად იმისა, რომ ბანკის ბევრ მომხმარებელს სასამართლოს გადაწყვეტილებები აქვს ხელში, რომლის მიხედვითაც ფინანსური ინსტიტუტი ვალდებულია გადაიხადოს დავალიანება, ისინი მაინც ვერ იღებენ დეპოზიტებს. პრობლემა ის არის, რომ აღმასრულებელი სამსახურები უარს ამბობენ კიევის რაიონული ადმინისტრაციული სასამართლოს გადაწყვეტილებასთან დაკავშირებით ზომების მიღებაზე. შეგახსენებთ, რომ მოსამართლე ბალაკლიცკიმ დააკმაყოფილა შუამდგომლობა, რომლის თანახმად, აღმასრულებელ სამსახურებს და მათ ნებისმიერ ორგანოს, საავტორო უფლებების მფლობელებს, რომლებიც წარმოადგენენ NBU და მისი ტერიტორიული განყოფილებები, მათ შორის ისეთი ფინანსური ინსტიტუტები, როგორიცაა Ukreximbank, Pravex-Bank, Uksotsbank და "Citibank", ჩამოერთვათ. ბანკ „ფინანსთა და კრედიტის“ანგარიშებიდან დაკავების დადებისა და აღსრულების მიზნით ნებისმიერი ქმედების განხორციელების უფლების შესახებ.
ბევრი მომხმარებელი ვარაუდობს, რომ ბანკ „ფინანსთა და კრედიტის“მფლობელი ყველანაირად ცდილობს შეინარჩუნოს იგი, მათ შორის, მეანაბრეების ხარჯზე. არის ინფორმაცია, რომ ზოგიერთი ანაბრის მფლობელმა მიიღო შეთავაზება, რომლის მიხედვითაც ისინი მზად არიან გადასცენ მათ ანაბრის 50 პროცენტი, ოღონდ იმ პირობით, რომ მეორე ნახევარი საფინანსო ინსტიტუტში დარჩეს. პრობლემურია ვიმსჯელოთ და ვისაუბროთ იმაზე, თუ რამდენად მართალია მედიისა და მომხმარებელთა მიმოხილვები. რჩება სიტუაციის მონიტორინგი და მოვლენების ფაქტზე შესაბამისი დასკვნების გამოტანა.
გირჩევთ:
სესხის "სახლის კრედიტის" გადახდა. სესხის "სახლის კრედიტის" გადახდის მეთოდები
სახლის კრედიტ ბანკის სესხის დაფარვა შეგიძლიათ რამდენიმე გზით. თითოეულ კლიენტს აქვს შესაძლებლობა აირჩიოს გადახდის ყველაზე მოსახერხებელი ვარიანტი. ჩვენ უფრო დეტალურად განვიხილავთ მთავარი კრედიტის სესხის გადახდის მეთოდებს
მომხმარებელთა მომსახურების კონტენტი. მომხმარებელთა მომსახურების ფუნქციები. მომხმარებელთა მომსახურება არის
საკამათო პროცესებმა, რომლებიც ზოგჯერ წარმოიქმნება მომხმარებელსა და სამშენებლო კომპანიებს შორის, შეიძლება დიდი ხნით გააფუჭოს ორივე მხარის სიცოცხლე. სწორედ ამისთვის არის მომხმარებელთა მომსახურება. მისი პირდაპირი პასუხისმგებლობაა უზრუნველყოს ურთიერთსასარგებლო და კომპეტენტური თანამშრომლობა
მიმოხილვები ბანკ "ვოსტოჩნის" შესახებ: თანამშრომლებისა და მომხმარებლების აზრი
იმისათვის, რომ გაუძლოს კონკურენციას, თითოეული ბანკი ცდილობს თავის მომხმარებელს შესთავაზოს ყველაზე ხელსაყრელი პირობები სამომხმარებლო სესხებისა და საკრედიტო ბარათებისთვის. მაგრამ ყველა არ ახერხებს კარგი რეპუტაციის შენარჩუნებას. დღეს განვიხილავთ მიმოხილვებს ბანკ "ვოსტოჩნის" შესახებ
"როსგოსტრახი": მომხმარებელთა მიმოხილვები სადაზღვევო კომპანიის შესახებ. NPF "Rosgosstrakh"-ის მომხმარებელთა მიმოხილვები
როსგოსტრახი არის მსხვილი სადაზღვევო კომპანია, რომელიც 20 წელზე მეტია ოპერირებს დსთ-ს ბაზარზე. არსებობს სადაზღვევო პროდუქტების ფართო არჩევანი ყველა გემოვნებისთვის. საიმედოობა არის ის, რაც არ უნდა დაზოგოთ
"სატრანსპორტო" ბანკი: მეანაბრეებისა და თანამშრომლების მიმოხილვები. ბანკ "ტრანსპორტნის" რეიტინგი და სანდოობა
"სატრანსპორტო" ბანკმა მუშაობა 1994 წელს დაიწყო, მაგრამ სხვა სახელით. დღეს ფინანსური ინსტიტუტი აგრძელებს ნაკისრი ვალდებულებების რეგულარულად შესრულებას, მიუხედავად ლიკვიდურობის გარკვეული სირთულეებისა